Bilişim İzle | Bilişim Teknolojileri Sitesi

İç Donanım Birimlerinin Montajını Yapma

Bilgisayarın iç donanım birimlerinin montajının nasıl yapıldığını resimli olarak uygulayabilirsiniz.

İç Donanım Birimlerinin Montajını Yapma

İç Donanım Birimleri Montajı

Bilgisayarın iç donanım birimlerinin montajını yapma adımlarını bu yazımızı okuyarak resimleriyle beraber inceleyebilir ve uygulayabilirsiniz.

1-) İşlemci Montajını Yapma

Adım 1: Öncelikle üzerinizdeki durgun elektriği atın, bunun için antistatik bileklik kullanabilirsiniz.

Adım 2: İşlemci soketi üzerindeki koruyucu tabakayı çıkarın.

işlemci montajı 1

Adım 3: CPU Soketi üzerinde bulunan kolu dışa doğru çekip kaldırın.

işlemci montajı 2

Adım 4: Soket üzerindeki kapağı kaldırın. Soket üzerindeki pinlere dokunmayın çünkü kolayca yamulabiliyorlar.

işlemci montajı 3

Adım 5: İşlemcinin sokete hangi yönde takılması gerektiğini gösteren bir üçgen işlemcinin köşesinde bulunmaktadır. Aynı şekilde anakart üzerindeki işlemci soketinde de buna benzer bir üçgen bulunmaktadır. Şimdi işlemciyi sokete yerleştirin. İşlemciyi doğru yerleştirdiğinizden emin olun.

işlemci montajı 4

Adım 6: Çerçeveyi yavaşça kapatın ve işlemcinin tam oturduğundan emin olun.

işlemci montajı 5

Adım 7: İşlemci soketinin kolunu kapatıp kilitleyin. Kolu kapatırken anakarta zarar vermemeye dikkat edin.

işlemci montajı 6

Adım 8: İşlemci üzerine ince bir tabaka olarak termal macun sürün. Soğutucuyu işlemcinin üzerine dikkatlice yerleştirin.

işlemci montajı 7

Adım 9: Soğutucunun 4 ayağındaki vidaları anakart üzerindeki deliklere denk getirerek tornavida ile sıkın. Fanın yanındaki mandalı kilitleyin.

işlemci montajı 8

Adım 10: Soğutucunun fan motoru elektrik bağlantısını (fan jakı) anakart üzerindeki cpu_fan yazan yere takın. Jakın anakart üzerindeki bağlantı noktası ile uyumlu olduğunu görün.

İşlemci Montajı 9

2-) Anakart Bellek Montajını Yapma

Adım 1: İç donanım birimlerinin montajını yapma uygulamamızın ikinci adımına geçiyoruz. Öncelikle anakart dışarıdayken ram bellek montajı yapılması faydalı olacaktır.

Adım 2: RAM Bellek anakart üzerindeki DIMM yuvalarına takılır.Belleği takmadan önce DIMM yuvalarının her iki tarafındaki kilitleme anahtarlarını açın.

Bellek Montajı 1

Adım 3: RAM belleğin üzerindeki çentik ile anakart üzerindeki DIMM çentiğini eşleştirerek dikkatlice yerleştirin ve biraz bastırın. DIMM kilitleri kendiliğinden kilitlenecektir. Siz yinede elle bu kilitleri kontrol edin.

Adım 4: Buraya kadar anakart dışarıdayken işlemcinin ve RAM belleğin montajını yaptık.

Adım 5: Şimdi kasa üzerinde yeşil yuvarlak ile işaretlenmiş yerlere denk gelecek şekilde anakartınızı kasanıza yerleştirin. Bu noktalar anakartınızı kasaya vidalayacağınız yerlerdir. Vidalar ile anakartınızı kasaya sabitleyin.

Adım 6: Anakartın enerki ihtiyacını karşılayabilmesi için güç kaynağından gelen anakart güç kablosunu ilgili yere monte edin. Güç kablosunun tırnağının oturduğuna emin olana kadar baskı uygulayarak montajı gerçekleştirin. Bu kabloyu takarken veya sökerken zorlanabilirsiniz. Anakarta zarar verememeye özen gösterin.

3-) Sabit Disk (HDD) Montajını Yapma

Adım 1: Sabit diskinizi kasanın içindeki yuvaya yerleştirin (altında ve üstünde boşluk kalmasına özen gösterin) ve sabit diskinizi vidalayın.

Adım 2: Güç kaynağından gelen güç kablosunu sabit diskin güç girişine ve sabit diskin data (veri) girişi ile anakart üzerindeki ilgili yuvaya (sata veya pata) veri kablosu bağlantısını yapın, bağlayın.

4-) Diğer Birimlerin Montajını Yapma

Adım 1: Ekran kartları türüne göre PCI Express veya AGP olabilmektedir. AGP teknoloji olarak geride kaldığından günümüzde artık daha çok PCI Express ekran kartları kullanılmaktadır. Ekran kartınızı ilgili slota çentiklerine dikkat ederek yerleştiriniz.

PCI Express Ekran Kartı Montajı

Adım 2: Kartınızı kasaya vidalayınız.

Adım 3: Ekran kartı dışındaki ses kartı, ağ kartı, tv kartı gibi kartlar PCI (beyaz renkli) slotlarına monte edilirler. Yine bu kartları monte ederken çentiklere dikkat edilmeli ve kasaya mutlaka vidalanmalıdır.

Adım 4: Kasanın ön panelinde bulunan (Front Panel) güç butonu (pwr), reset butonu (rst), harddisk ışığı (hdd led), güç ışığı (pwr led), speaker vb. kabloları monte etmeden önce yazılmışsa anakart üzerindeki yazılara, yazılmamışsa anakart kitapçığına mutlaka bakılmalıdır.

Adım 5: Kasanın arkasında bulunan bağlantı noktaları ise dış donanım birimlerinin montajında kullanılacaktır.

İç Donanım Birimlerinin Montajını Yapabilme

İç Donanım Birimlerinin Montajını Yapabilme

İşletmelerde Mesleki Eğitim ( İşletmelerde Beceri Eğitimi ) Arşivi İçin Tıklayınız…

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilisimizle.com - Bilişim Teknolojileri, Yazılım, Kodlama, Donanım, Elektronik, Eğitim Videoları, Deneme Sınavları, Öğretmen Evrak, Ders Notları... | 2016-2021