Bilişim İzle | Bilişim Teknolojileri Sitesi

Dünya Etrafında Dönen Ay Animasyonu

04.03.2019
2.040

Dünya Etrafında Dönen Ay Animasyonu uygulamasını “Bir Yol Boyunca Animasyon Oluşturma (Motion Path in Adobe Flash)” konusuna bağlı olarak yapacağız.

Dünya Etrafında Dönen Ay Animasyonu

Adobe Flash ile Dünya Etrafında Dönen Ay Uygulaması

Dünya Etrafında Dönen Ay Animasyonunu “Bir Yol Boyunca Animasyon Oluşturma (Motion Path in Adobe Flash)” konusuna bağlı olarak yapacağız.

Bir Yol Boyunca Animasyon Oluşturma (Motion Path in Adobe Flash)’yı kısaca hatırlarsak;

Nesnenin en kısa yolu değil de istenilen bir yolu takip etmesi isteniyorsa hareket yolu kullanılır. Yol gösterildiğinde ise hareket eden nesne o yola bağlı olarak gider ve o yol dışına çıkmaz.

Şimdi ise Dünya Etrafında Dönen Ay Animasyonu uygulamamızı yapmaya başlayalım.

Uygulama Faaliyeti: Dünya Etrafında Dönen Ay Animasyonu (Adobe Flash)

Adım 1: “550×400“piksel ebatlarında bir sahne açın ve sahne arkaplanını “siyah” yapın.

Adım 2: Katmanın adını “bg” olarak değiştirin.

Adım 3: Fırça aracını seçin ve beyaz renk kullanarak siyah arkaplan üzerine karışık olarak “beyaz” renkte yıldızlar yapın.

Adım 4: İki yeni katman açın adlarını “dünya” ve “ay” olarak değiştirin.

Adım 5: ”dünya” katmanını seçin içerisine indirdiğiniz “dünya.png” görselini “Ctrl+R” tuşları ile sahneye aktarın, boyutunu “300×300” piksel olarak değiştirin ve sahnenin tam ortasına yerleştirin. Hizalamayı “hizala” panelinden “Sahne alanına hizala”’yı seçerek “yatay ortayı hizala” ve “dikey ortayı hizala” ya tıklayarak resmi sahneye pratik olarak ortalayabilirsiniz.

Adım 6: ”ay” katmanını seçin içerisine indirdiğiniz “ay.png” görselini “Ctrl+R” tuşları ile sahneye aktarın, boyutunu “50×50” piksel olarak değiştirin ve uygun boyutta sahneye yerleştirin.

Adım 7: ”klavuz_ay” ismiyle yeni bir katman daha açın. Bu katmana aşağıdaki gibi bir oval ekleyin (dolgu yok, kontur kalınlı “1” renk beyaz)

Adım 8: ”klavuz_ay” katmanındaki oval klavuza yakınlaşın ve seçin, silgi aracını seçin, aşağıdaki kırmızı ok ile gösterilen yeri silin.

Adım 9: ”klavuz_ay” katmana sağ tıklayın ve “klavuz” seçeneğini seçin. Bu işlemden sonra ”klavuz_ay” katmanının yanında çekiç işareti olacaktır.

Adım 10: ”ay” katmanını seçin ve “klavuz_ay” katmanın altına sürükleyip bırakın.

Adım 11: ”ay” katmanındaki ay’ı seçin ve araçlar panelinden “serbest dönüştürmeyi” seçin bunun için “Q” harfine basabilirsiniz. Aşağıda kırmızı ok ile gösterildiği gibi daha önce çizdiğiniz oval’in üzerine ay’ı yerleştirin. (Burası ay’ın dönmeye başlayacağı yer olmuş olacak.)

Adım 12: Şimdi 150. kareye gelin, aşağıdaki gibi tüm katmanları fare ile seçin ve “F6” ile anahtar kare ekleyin. Ya da bu işlemi her katman için tek tek de “F6” ya basarak yapabilirsiniz.

Adım 13: Şimdi kırmızı okla gösterilen 150. kareye gelin “ay” katmanını seçin ardından kırmızı okla gösterilen yere ay’ı klavye yön tuşlarıyla veya fare yardımı ile sürükleyin. (Burası ay’ın dönmeyi bitirdiği yer olmuş olacak.)

Adım 14: Şimdi de “ay” katmanında herhangi bir kareye sağ tıklayarak “klasik ara” animasyonu ekleyelim. Animasyonu test edelim ve ay’ın dönüşünü izleyelim bu esnada ay’ın dünyanın kuzey yarımküresinin arkasında kalmadığını gözlemleyelim.

Adım 15: Bu sorunu şöyle çözelim. Yanlışlıkla silmemek veya yerini değiştirmemek için “dünya” katmanı dışındaki tüm katmanları kilitleyin. Dünyayı seçin ve sağ tuş ile “Parçala” seçeneğini seçin.

Adım 16: Seçim aracı ile dünya’nın kuzey yarım küresini seçin ve “Ctrl+X” ile veya sağ tuş tıklayarak kesin.

Adım 17: Kestiğimiz parçayı yapıştırmak için “dünya_kuzey” ismiyle yeni bir katman oluşturun ve kestiğiniz parçayı bu katman seçiliyken sahnede sağ tuş tıklayarak “yerinde yapıştır” deyip yapıştırın.

Adım 18: ”dünya_kuzey” katmanını katman sırası olarak aşağıdaki gibi en üste çıkartın. ”dünya” katmanının adını da “dünya_güney” olarak değiştirin.

Adım 19: Animasyonunuzu ve animasyonu test etmek için “Ctrl + Enter”  tuş kombinasyonunu kullanınız. Sonuç aşağıdakine benzer olmalıdır. Not: Flash uygulamasını göremiyorsanız “Adobe Flash Player eklentisini etkinleştirmek için tıklayın” yazan yere tıklayın ve açılan pencereden izin ver’e tıklayın.

 

Dünya Etrafında Dönen Ay Flash Dosyalarını indir. download-1

Grafik ve Animasyon Adobe Flash

Konu Anlatımları için Tıklayınız…

Grafik ve Animasyon Adobe Flash konu Anlatımları

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilisimizle.com - Bilişim Teknolojileri, Yazılım, Kodlama, Donanım, Elektronik, Eğitim Videoları, Deneme Sınavları, Öğretmen Evrak, Ders Notları... | 2016-2022