Bilişim İzle | Bilişim Teknolojileri Sitesi

Grafik ve Animasyon Adobe Flash Hafta-12

29.04.2019
604
Grafik ve Animasyon Adobe Flash Hafta-12

CheckBox Bileşeni (CheckBox Component) ile Çoklu Seçim Uygulaması

Grafik ve Animasyon Adobe Flash Hafta-12 dersimizde CheckBox bileşenini Flash ActionScript kodları ile nasıl yönetebileceğimizi öğreneceğiz. CheckBox Bileşeni ile çoklu seçim uygulaması.

Uygulama Faaliyeti 1: CheckBox Bileşeni (CheckBox Component) ile Çoklu Seçim

Adım 1: 450×300 beyaz arkaplanı olan bir çalışma açın.

Adım 2: Sahnenin sol üst köşesine yakın bir yere Metin Aracı (T) – Statik Metin ile “Hangi Programları Kullanabiliyorsunuz?” yazısını yazın.

Adım 3: Bileşenler panelinden 4 adet CheckBox alın ve sahneye eklediğiniz yazının altına yerleştirin. Hizalamaları yapın etiket (Label) isimlerini sırasıyla “Flash, Fireworks, Dreamweaver, Visual Studio olarak değiştirin. Örnek adlarını da sırasıyla adobe_flash, adobe_fireworks, adobe_dreamweaver, visual_studio olarak belirleyin.

Adım 4: Sahnenin sağ ortasına uygun bir yere Metin Aracı (T) – Dinamik Metin ile “150×150 pixel” ebatlarında örnek adımetin” olan metin alanı ekleyin. Metin alanına metin gömme işlemini uygulayın ayrıca paragraf ayarlarından Davranış:Çok Satırlı olarak değiştirin. Uygulamamız görsel olarak aşağıdakine benzer olmalıdır.

Grafik ve Animasyon Adobe Flash Hafta-12

Adım 5: Sahnede boş bir yere fare ile tıklayın ve “F9” a basarak eylemler panelini açın. Aşağıdaki ActionScript kodlarını buraya yazın.

Adım 6: Animasyonunuzu test etmek için “Ctrl + Enter”  tuş kombinasyonunu kullanınız. Sonuç aşağıdakine benzer olmalıdır. Not: Flash uygulamasını göremiyorsanız “Adobe Flash Player eklentisini etkinleştirmek için tıklayın” yazan yere tıklayın ve açılan pencereden izin ver’e tıklayın. Grafik ve Animasyon Adobe Flash Hafta-12 adlı uygulamamıza ait ekleri aşağıdan indirebilirsiniz.

 

ActionScript CheckBox Çoklu Seçim Uygulaması Dosyalarını indir. (FLA-SWF)

download-1

Grafik ve Animasyon Adobe Flash Konu Anlatımları İçin Tıklayınız…

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilisimizle.com - Bilişim Teknolojileri, Yazılım, Kodlama, Donanım, Elektronik, Eğitim Videoları, Deneme Sınavları, Öğretmen Evrak, Ders Notları... | 2016-2021