Bilişim İzle | Bilişim Teknolojileri Sitesi

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sisteminin Kurulumunu ve Optimizasyonunu Yapabilme

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sisteminin Kurulumunu ve Optimizasyonunu Yapabilme etkinliğinde İşletmelerde Beceri Eğitimi Dersi Staj Dosyası Konuları kapsamında Pardus kurulumu, Pardus temel ayarları, Pardus Optimizasyonu ve uygulama faaliyetleri anlatılmaktadır. Aşağıda dosyaların indirme linkleri mevcuttur.

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sisteminin Kurulumunu ve Optimizasyonunu Yapabilme

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sisteminin Kurulumunu ve Optimizasyonunu Yapabilme Etkinliği

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sisteminin Kurulumunu ve Optimizasyonunu Yapabilme etkinliğinde İşletmelerde Beceri Eğitimi Dersi Staj Dosyası Konuları kapsamında Pardus kurulumu, Pardus temel ayarları, Pardus Optimizasyonu, linux dağıtımları, Pardus 19.4-1-XFCE Kurulumu, pardus ağ ayarlarını yapma, pardus dizin gizleme, pardus dosya gizleme, pardus dosya ve dizin işlemleri, pardus f klavye yapma, pardus görünüm ayarları, pardus klavye ayarları, pardus mağaza uygulama kurma, pardus masaüstü arkaplan değiştirme, pardus q klavye yapma, pardus simge ayarlarını değiştirme, pardus tarihçesi, pardus tema değiştirme, pardus terminalden uygulama kurma, pardus usb biçimlendirme, pardus uygulama kurma kodları, pardus yazıcı ayarlarını yapma, pardus yazıcı driver yükleme, pardus yazıcı sürücü dosyası yükleme, Pardus mail hesabı kurulumu ve uygulama faaliyetleri anlatılmaktadır. Aşağıda dosyaların indirme linkleri mevcuttur.

GİRİŞ

Özgür Yazılım; kullanıcıya çalıştırmanın yanı sıra sahipli yazılımların aksine kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlüklerini tanıyan yazılım türüdür. Özgür Yazılımlarla ilgili genellikle yanlış anlaşılan konu özgürlüğün ekonomik boyutta anlaşılması, tüm özgür yazılımların ücretsiz zannedilmesidir; oysa özgür yazılım ile kastedilen özgürlük yazılımın kullanım hakları ile ilgilidir, ekonomik boyutu ile ilgili değildir. Genellikle özgür yazılımlar ücretsiz olmakla beraber, ücretli de olabilirler, fakat kaynak kodları ücretlendirmelerinden bağımsız olarak açıktır. Bir yazılımın, ‘özgür yazılım’ olarak değerlendirilebilmesi için yazılımın kullanıcısına neleri sağlaması gerekir? Özgür Yazılım Vakfı’nın bu konuyla ilgili belirlediği dört özgürlük unsuru vardır;

Özgürlük 0 : Her türlü amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü.

Özgürlük 1 : Yazılımın nasıl çalıştığını inceleme ve kendi gereksinimleri doğrultusunda değiştirme özgürlüğü. Yazılım kaynak koduna erişim bunun için bir ön şarttır.

Özgürlük 2 : Kopyalarını dağıtma ve toplumla paylaşma özgürlüğü. Bir özgür yazılım herkesçe istenilen sayıda makineye kurulabilir, kopyası çıkarılabilir ve istenilen kimselere dağıtılabilir, hatta satılabilir.

Özgürlük 3 : Yazılımı tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde geliştirme ve geliştirilmiş haliyle yayınlama özgürlüğü. Yazılım kaynak koduna erişim bunun için de bir ön şarttır.

Özgür yazılım, çoğu zaman açık kaynak kodlu yazılım kavramı (Open Source) ile karıştırılmaktadır. Bütün özgür yazılımlar açık kaynak kodludur ancak bütün açık kaynak kodlu yazılımlar özgür yazılım olmayabilir.

Özgür yazılımlar açık kaynak kodlu yapıları sayesinde, bünyesinde zararlı bir amaç barındıran (gizli verileri çalma gibi) kodlara sahip olup olmadığı, programlama bilen herkes tarafından denetlenebilir. Bu durumun sağladığı güvenli yapısı sayesinde Dünya’da pek çok ülkede güvenliğin çok daha önemli olduğu kurumlarda Linux işletim sistemleri tercih edilmektedir.

Linux dağıtımlarının bazıları şunlardır:

• Ubuntu (İngiltere / Güney Afrika)

• Mint (Fransa / İngiltere)

• Redhat / Fedora (ABD)

• Novell / OpenSUSE (ABD/ Almanya)

• Debian (ABD)

• Pardus (Türkiye)

2003 yılı içerisinde Türkiye’de Tübitak tarafından dünyadaki benzer uygulamalar, yazılım sanayisinin mevcut durumu ve eğilimi araştırılmış ve ulusal bir dağıtım gerekliliği göz önüne alınarak Pardus Projesi’nin temelleri atılmıştır.

Pardus 19.4-1-XFCE Kurulumu

Windows üzerinde önyüklenebilir USB ortamı nasıl oluşturulduğunu daha önce anlatmıştık.

Kurulum ortamını (DVD, USB, vb.) yerleştirerek bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Bilgisayar güç verilir verilmez önyükleme(boot) tuşuna basınız. Listeden ilgili yükleme ortamını seçiniz. Eğer önyükleme tuşunu bilmiyor veya bilgisayarınızın önyükleme özelliği yoksa bios tuşuna kısa aralıklarla sürekli bios ekranı ekranı gelinceye kadar basınız. Bios ekranından boot menüsü altındaki sıralamada USB / DVD seçeneğini ilk sıraya alıp(F5/F6 veya +/-) kaydederek(F10) çıkınız. Artık bilgisayarın USB / DVD ortamında önyükleme işlemine başlayacaktır.

Pardus Kurulum-1
Pardus Kurulum-1
Pardus Kurulum-2
Pardus Kurulum-2

Adım 1: Pardus önyükleme menüsünde bulunan “Pardus Çalışan” seçeneği ile kuruluma başlamadan Pardus 19’u inceleyebilir, “Grafik Arayüz ile Kur” seçeneği ile kuruluma başlayabilirsiniz.

Adım 2: Dil seçimi yaparak ilerleyiniz.

Pardus Kurulum-3
Pardus Kurulum-3
Pardus Kurulum-4
Pardus Kurulum-4

Adım 3: Konum seçimi yaparak ilerleyiniz. Bir önceki ekranda seçilen dil ayarlarına göre otomatik konum gelmektedir. “diğer” seçeneği ile farklı bir konum tanımlayabilirsiniz.

Adım 4: Kullanılacak klavye düzenini seçerek ilerleyiniz.

Pardus Kurulum-5
Pardus Kurulum-5
Pardus Kurulum-6
Pardus Kurulum-6

Adım 5: Ağda bilgisayarınızın adını benzersiz kılacak bir makine adı belirleyiniz.

Adım 6: Etki alanı adınızı tanımlayınız, herhangi bir etki alanına dahil değilseniz boş bırakınız.

Pardus Kurulum-7
Pardus Kurulum-7
Pardus Kurulum-8
Pardus Kurulum-8

Adım 7: Kurulacak sistemdeki oluşturulacak kullanıcının tam adını giriniz.

Adım 8: Yeni oluşacak hesap için kullanıcı adı belirleyiniz.

Pardus Kurulum-9
Pardus Kurulum-9
Pardus Kurulum-10
Pardus Kurulum-10

Adım 9: Tanımlanan kullanıcı için parola belirleyiniz.

Adım 10:Yardımcı ile – diskin tamamını kullan” seçeneği ile kurulum aracı sizin yerinize tüm bölümlemeyi yapacaktır. Seçili diski tamamen biçimlendirerek kurulum başlayacaktır.

Pardus Kurulum-11
Pardus Kurulum-11
Pardus Kurulum-12
Pardus Kurulum-12

Adım 11: Otomatik bölümleme haricinde bir disk tanımlaması için “Elle” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek ile işletim sistemi için gerekli tüm bölümleri elle oluşturmanız gerektiğini unutmayınız. Kurulum yapılacak diski seçerek ilerleyiniz.

Adım 12: Disk bölümleme yapısını seçerek ilerleyiniz. Tüm dosyaların tek bölümde kurulması önerilmektedir.

Pardus Kurulum-13
Pardus Kurulum-13
Pardus Kurulum-14
Pardus Kurulum-14

Adım 13: Seçimler sonucunda oluşan yapıya onay vererek ilerleyiniz.

Adım 14: Değişiklikleri kaydederek ilerleyiniz.

Pardus Kurulum-15
Pardus Kurulum-15
Pardus Kurulum-16
Pardus Kurulum-16

Adım 15: Pardus önyükleyicisinin kurulumu için onay vererek ilerleyiniz. Bu işlem sonrasında Pardus kendi önyükleyicisini kuracak, daha önce kurulu olan sistemleri okuyarak açılış ekranında seçiminize sunacaktır.

Adım 16: Grub önyükleyicisinin kurulacağı diski seçiniz.

Pardus Kurulum-17
Pardus Kurulum-17

Adım 17: KURULUM TAMAMLANDI!

Adım 18: Bu aşamadan sonra kurulum ortamını (DVD, USB, vb.) cihazınızdan çıkarmayı unutmayınız.

Pardus’un Çalıştırılması, Temel Ayarların Yapılması ve Arayüzünün İncelenmesi

Pardus’un Çalıştırılması

Pardus işletim sistemi, açıldığında bizi kullanıcı giriş ekranı ile karşılar.

Pardus Kullanıcı Giriş Ekranı
Pardus Kullanıcı Giriş Ekranı

Oluşturduğumuz kullanıcı veya kullanıcılar yüklü gelecektir şifremizi girerek sisteme giriş yapabiliriz.

Aşağıda Pardus 19.4-1 sürümü XFCE ekran arayüzüne sahiptir. Linux işletim sistemlerinde XFCE ekran arayüzü dışında Gnome, Cinnamon, Kde, Lxde, Mate gibi ekran arayüzleri de bulunmaktadır.

Temel Ayarların Yapılması

Pardus 19 ile Çözünürlük Ayarlarının Yapılması.

Başlat>Ayarlar>Görüntüle yolu izlenerek “Görüntüle” açılır ve buradan gerekli ayarlamalar yapılır.

Pardus Çözünürlük Ayarlama
Pardus Çözünürlük Ayarlama
Ağ Bağlantılarının Kontrolü ve Ayarlanması

Ağ bağlantımızın kontrolü için sağ alt köşedeki ağ simgesine faremizin sağ tuşuna basarak aşağıdaki ekranın açılmasını sağlayabiliriz. Daha sonra Bağlantı bilgilerine tıklayarak bağlantımıza ait IP, DNS vb bilgileri görebiliriz.

Pardus Ağ Ayarları
Pardus Ağ Ayarları

Eğer bağlantı bilgilerinde hata olduğunu düşünüyorsanız;

Başlat>İnternet>Firefox ESR yolunu izleyerek internet tarayıcısını açabilir ve internete bağlı olup olmadığımızın kontrolünü yapabiliriz.

Pardus Firefox WEB Browser
Pardus Firefox WEB Browser

Dilerseniz farklı bağlantı ayarları veya düzenlemeleri için “Bağlantıları Düzenle” kısmından detaylı ayarlamalar veya farklı ağ bağlantıları oluşturabilirsiniz. Yeni ağ bağlantısı oluşturmak için + ya basabilir, mevcut bağlantı ayarlarınızı düzenlemek için Kablolu bağlantı 1 yazan kısma tıklayabilir ve alttaki ayarları “çark” seçebilirsiniz.

Pardus Gelişmiş Ağ Ayarları
Pardus Gelişmiş Ağ Ayarları
Sistem Güncellemelerinin Kontrol Edilmesi ve Yüklenmesi

Paket güncellemeleri hataları düzeltir, güvenlik açıklarını ortadan kaldırır ve yeni özellikler sunar bu nedenle mutlaka bu güncellemeler yapılmalıdır. Sistem güncellemesi olduğu zaman Pardus bize sağ üst köşeden bildirim olarak bildirmektedir fakat bunu kaçırdığımız durumlarda Başlat>Sistem>Paket Güncelleyici yolu takip edilerek güncelleyici açılır. Güncellenecek paket yoksa aşağıdaki uyarı gelecektir.

Pardus Paket Güncelleyici Kullanımı
Pardus Paket Güncelleyici Kullanımı
İhtiyaç Duyulan Uygulamaların Kurulması (Pardus Mağaza ile Kurulum – Terminal ile Kurulum)

Öncelikle Pardus Mağaza ile uygulama kurmak için Başlat>Sık Kullanılanlar>Pardus Mağaza yolu izlenir veya Başlat arama kutucuğuna Pardus Mağaza yazılır ve arama yaptırılır. Pardus Mağazaya giriş yapabilmek için parolanızı girin ve Kimlik Doğrula’ya tıklayın.

Pardus Mağazayı Çalıştırma
Pardus Mağazayı Çalıştırma

Kimlik doğrulama başarılı olursa ve internet bağlantınız doğru yapılandırılmışsa mağaza aşağıdaki gibi açılacaktır.

Pardus Mağaza
Pardus Mağaza

Kurabileceğimiz mağaza uygulamalarını “Kategoriler”e tıklayarak daha rahat görebiliriz.

Pardus Mağaza Kategoriler
Pardus Mağaza Kategoriler

Dilerseniz örnek bir uygulama olması için “İnternet” kategorisindeki “Google Chrome” web tarayıcısının sağ üst köşesindeki “Kur” kısmına tıklayıp hemen ardından aynı yerden “Yükle” butonuna basarak kurabilirsiniz. Daha önceden kurulu olan uygulamaların yanında “Kaldır” yazmaktadır.

Pardus Mağaza İnternet
Pardus Mağaza İnternet

Kurduğumuz uygulamayı çalıştırmak için Başlat>İnternet>Google Chrome yolunu kullanarak başlatabilirsiniz.

Pardus İnter Tarayıcı Google
Pardus İnter Tarayıcı Google

Şimdide Terminal ile uygulamaların nasıl yükleneceğine bakalım. Bunun için öncelikle Başlat>Sık Kullanılanlar>Uçbirim Öykünücüsü yolunu takip ederek terminalimizi açalım.

Pardus Uçbirim Öykünücüsü (Terminal Ekranı)
Pardus Uçbirim Öykünücüsü (Terminal Ekranı)
Pardus Terminal ile Program Kurma-1
Pardus Terminal ile Program Kurma

Ardından “sudo apt-get install opera-stable” yazarak opera adlı web tarayıcısı uygulamasını kuralım.

Pardus Terminal ile Program Kurma-2
Pardus Terminal ile Program Kurma

“sudo” komutu yönetici olarak işlem yapacağımızı belirten komuttur bu nedenle güvenlik için parola isteyecektir. Pardus yönetici şifrenizi girip enter tuşuna basınız.

Pardus Terminal ile Program Kurma-3
Pardus Terminal ile Program Kurma

Son olarak klavyeden “E” tuşuna basın ve “Enter” ile girişi onaylayın ve kurulum başlamış olacaktır.

Pardus İnternet Tarayıcı Opera
Pardus İnternet Tarayıcı Opera

Opera web tarayıcısının kurulduğunu doğrulamak için Başlat>İnternet>Opera yolunu takip ederek uygulamayı çalıştırabiliriz.

Temel Görünüm Ayarlarının Yapılması
Masaüstü Arkaplan Resmini Değiştirmek:
Pardus Masaüstü Ayarları
Pardus Masaüstü Ayarları

Masaüstünde boş bir alanda farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan pencereden “Masaüstü Ayarları” seçilir.

Dizin kısmından backgrounds seçilerek daha fazla arkaplan resmine ulaşılabilir. İstenilen bir arkaplan resmi seçilir ve kapata tıklanır.

Pardus Masaüstü Arkaplan Yapma
Pardus Masaüstü Arkaplan Yapma

İnternetten indirdiğimiz bir resmi duvar kağıdı yapmak için resme sağ tıklayıp Resmi Farklı Kaydet deyip masaüstüne kaydedelim.

Pardus Masaüstü Arkaplan Ayarlarını Düzenleme
Pardus Masaüstü Arkaplan Ayarlarını Düzenleme

Daha sonra Masaüstü Ayarlarını açıp Dizin kısmından Masaüstünü seçelim ve masaüstündeki resmimizin üzerine tıklayalım ve kapata tıklayalım. Masaüstümüz değişmiş olacaktır.

Simgeleri Değiştirmek:
Pardus Simge Değiştirme
Pardus Simge Değiştirme

Simgeleri yani uygulamaların iconlarını değiştirmek için Başlat>Ayarlar>Görünüm yolunu izleyerek Görünüm açılır. Buradan Simgeler sekmesine tıklanır istenilen simge görünümü paketi seçilerek değişiklik gerçekleştirilmiş olur.

Yazı Tipini Değiştirmek:
Pardus Yazı Tipi Değiştirme
Pardus Yazı Tipi Değiştirme

İşletim sisteminin pencereleri üzerindeki, dosya isimlerindeki vb. kullanılan yazı tiplerini değiştirmek için Başlat>Ayarlar>Görünüm yolunu izleyerek Görünüm açılır. Buradan Yazı Tipleri sekmesine tıklanır ve istenilen Yazı Tipi ayarlamaları seçilerek değişiklik gerçekleştirilmiş olur.

Klavye Ayarlarının Yapılması

Pardus kurulumu sırasında klavye ayarlarını Türkçe Q Klavye olarak belirlemiştik. Bunun Türkçe F Klavye olarak değiştirmek için Başlat>Ayarlar>Klavye yolu ile Klavye ayarları açılır. Ardından Yerleşim sekmesine tıklanır,Sistem varsayılanlarını kaldır kutucuğu işareti kaldırılır ve Klavye Yerleşiminden Türkçe F klavye yukarı ok tuşu ile 1.sıraya alınır. Eğer ekleyeceğimiz Klavye Klavye Yerleşiminde yoksa “+ Ekle” düğmesine tıklayarak istediğimiz klavyeyi ekleyebiliriz.

Pardus Klavye Ayarları
Pardus Klavye Ayarları
Dosya ve Dizin Yönetimi
Yeni Dizin Oluşturmak:

Dizin Windows’taki Klasör ile aynıdır. Yeni bir dizin oluşturmak için dizin oluşturmak istenen yerde fare sağ tuşuna tıklanır ve açılan pencereden “Dizin Oluştur…” seçilir. İstenilen dizin adı yazılır ve “Oluştur” düğmesine tıklanır. Daha sonra bu dizinin içerisine aynı yöntemle “İnternet Programcılığı” ve “Programlama Temelleri” isminde iki tane daha dizin oluşturalım.

Pardus Yeni Dizin Oluşturma
Pardus Yeni Dizin Oluşturma
Yeni Dosya Oluşturmak:

Dosya programlar tarafından oluşturulur ve o programa ait bir uzantı adına sahiptirler. Yukarıdaki Bilişim Teknolojileri Alanı dizininin içerisine bir mousepad ekleyelim. Mousepad windows’taki notepad ile aynıdır. Bu dosyanın adını “Açıklama” olarak belirleyin ve oluştura tıklayın. Bu dosyayı çift tıklayarak açın ve içerisine aşağıdaki gibi açıklama ekleyip kapatma düğmesine tıklayın ve gelen iletişim penceresinden Kaydet’i seçin.

Pardus Yeni Dosya Oluşturma
Pardus Yeni Dosya Oluşturma
Oluşturulan Dosyaları ve Dizinleri Yeniden Adlandırmak:

Açıklama isimli dosyaya sağ tuş ile tıklayın ve açılan menüden “Yeniden Adlandır” seçin ve dosyanızın adını “BT Açıklama” olacak şekilde değiştirin. Dizinleri de aynı şekilde yeniden adlandırabilirsiniz.

Pardus Dosya ve Dizinleri Yeniden Adlandırma
Pardus Dosya ve Dizinleri Yeniden Adlandırma
Dosyayı veya Dizini Kopyalamak:

Kopyalama yapmak için Ctrl+sürükle bırak, klavye kısayol tuşları veya düzenle menüsü altındaki kopyalama seçeneği kullanılabilir. Aşağıda soldaki görselde dosya kopyalaması, sağdakinde dizin kopyalaması yapılmaktadır.

Pardus Dosya ve Dizini Kopyalama
Pardus Dosya ve Dizini Kopyalama
Dosyayı veya Dizini Taşımak:

Taşıma yapmak için sürükle bırak, klavye kısayol tuşları veya düzenle menüsü altındaki kes e yapıştır seçenekleri kullanılabilir. Daha sonra nereye yapıştırılacaksa oraya yukarıdaki yöntemlerle yapıştırılır ve taşıma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Aşağıda soldaki görselde dosya taşıması, sağdakinde ise dizin taşıması yapılmaktadır.

Pardus Sürükle Bırak Dosya ve Dizin Taşıma
Pardus Sürükle Bırak Dosya ve Dizin Taşıma
Dosyayı veya Dizini Silmek:
Pardus Dosya veya Dizini Silme
Pardus Dosya veya Dizini Silme

Silme yapmak için masaüstündeki çöp kovasına sürükle bırak yaparak, klavye kısayol tuşları veya düzenle menüsü altındaki Çöp Kutusuna Taşı seçeneği kullanılabilir. Silme işlemi iki türdür birisi çöp kutusuna göndermek diğeri ise geri alınamayacak şekilde silmektir. Aşağıda soldaki görselde çöp kutusuna göndererek silme, sağdakinde ise tamamen silme işlemi yapılmaktadır. Tamamen silme işlemini yapmak için silinmek istenen dosya ya da dizin seçildikten sonra klavyeden “shift+delete” tuş kombinasyonu kullanılabilir. Tamamen silinme isteğinde bulunulduğunda son bir onay alma penceresi açılır ve silme işleminden eminsek sil düğmesine tıklanır ve silme işlemi gerçekleştirilir.

Dosya ve Dizinleri Gizleme
Pardus Dosya veya Dizini Gizleme
Pardus Dosya veya Dizini Gizleme

Pardus’ta dosyaları ve dizinleri gizlemek için gizlemek istediğimiz dosya veya dizin seçilir ve klavyeden F2 tuşuna basılır veya yeniden adlandır denilir ardından isminin önüne nokta “.” işareti konulur ve kaydet denilir.

Pardus Gizli Dosya-Dizin
Pardus Gizli Dosya-Dizin

Peki gizlediğimiz dosya veya dizinleri nasıl görebiliriz? Bunu yapmak için ise “Görünüm” menüsünden “Gizli Dosyaları Göster” veya klavyeden Ctrl+H tuşlarına basmamız yeterli olacaktır.

Pardus Gizli Dosya-Dizin Görünümü
Pardus Gizli Dosya-Dizin Görünümü
Yazıcı Ekleme İşlemleri

Sisteme yazıcı ekleyebilmek için Başlat>Ayarlar>Yazıcı Ayarları yolu takip edilerek yazıcı ayarlar açılır.

Pardus Yazıcı Ekleme-1
Pardus Yazıcı Ekleme

Yazıcı Ayarlarını yapabilmek veya yeni bir yazıcı ekleyebilmek için sağ üst köşedeki “Kilidi Kaldır” düğmesine tıklanır açılan pencereden kimlik doğrulaması yapılır.

Pardus Yazıcı Ekleme-2
Pardus Yazıcı Ekleme

Artık Ekle butonu aktif hale gelmiş oldu. Ekleye tıklıyoruz ve açılan pencereden USB portuna bağlı olan yazıcımıza tıklıyoruz ve ileri düğmesine basıyoruz.

Pardus Yazıcı Ekleme-3
Pardus Yazıcı Ekleme

Veritabanından sürücü seçimi için yazıcımızın markasını seçiyoruz ve ileri diyoruz. Eğer bulamazsa  “İndirmek için bir yazıcı sürücüsü arayın” seçimi yapıp ileri diyoruz. Ardından Ara düğmesine basıyoruz.

Pardus Yazıcı Ekleme-4
Pardus Yazıcı Ekleme

Eğer yazıcımızın sürücüsünü bulursa ileri deyip kurulumu tamamlıyoruz.

Pardus Yazıcı Bulunamadı Hatası Çözümü
Pardus Yazıcı Bulunamadı Hatası Çözümü

Benim yazıcımın sürücüsünü bulamadı. Bu durumda Terminal’i açıyoruz ve “sudo apt-get install printer-driver-*” komutu ile veritabanına tüm yazıcı sürücülerini ekliyoruz.

Pardus Yazıcı Ekleme-5
Pardus Yazıcı Ekleme

Ardından yazıcı ekleme işlemini tekrar yapıyoruz ve ara diyoruz yazımızı bulduğunda Uygula diyoruz ve yazıcımız eklenmiş oluyor.

Mail Hesabı Kurulumunun Yapılması
Pardus Mail Hesabı Kurulumu-1
Pardus Mail Hesabı Kurulumu

Mail hesabı kurulumunda Thunderbird uygulamasını kullanacağız. Başlat>ara>mail yazın ve “Thunderbird” uygulamasını açın. Mail adınızı, mail adresinizi ve mail adresinizin parolasını girin Devam et deyin veya Yeni bir e-posta al.. tıklayarak yeni bir e-posta alma adımlarını uygulayın.

Pardus Mail Hesabı Kurulumu-2
Pardus Mail Hesabı Kurulumu

Ayarlar otomatik olarak bulunacaktır IMAP veya POP3 seçiminizi yapın ve Bitti deyin. Güvenlik için Google’a yönlendirileceksiniz doğrulamayı yapın.

Pardus Mail Hesabı Kurulumu-3
Pardus Mail Hesabı Kurulumu

Son olarak izin ver deyip ve Başlat>Thunderbird uygulamasını yeniden açın. Mail hesap kurulumunuz tamamlanmış olacaktır.

Disk Yönetimi
Pardus Disk Yönetimi-1
Pardus Disk Yönetimi

Disk Yönetimi dahili veya harici disklerimizi yönetmemizi (Biçimlendirme, bölme, vb.) sağlayan bir uygulamadır. Windows’taki karşılığı “Sabit Disk Bölümleri Oluştur ve Biçimlendir.” dir. Pardus Disk Yönetimini açmak için Başlat>Donatılar>Diskler yolu izlenir.

Yeni Bir Bölüm Oluşturmak:
Pardus Yeni Disk Bölümü Oluşturma-1
Pardus Yeni Disk Bölümü Oluşturma

Yeni bir bölüm oluşturmak için ilgili diski seçip ardından artı “+” düğmesine tıklıyoruz. Açılan pencereden Bölüm Boyutunu GB seçerek ayarlamayı yapıyoruz. Benim 8GB boyutunda bir USB Belleğim var onu ikiye bölerek 2 bölüm oluşturacağım.

Pardus Yeni Disk Bölümü Oluşturma-2
Pardus Yeni Disk Bölümü Oluşturma

Birim Adını Yedek 1 yapıyorum, biçimlendirme türünü ise NTFS yapıyoruz ve “Oluştur” düğmesine basıyoruz. Ardından bölüm oluşturma tamamlanmış oluyor fakat bu bölüm şuanda pasif olarak görünmektedir onu aktif hale getirebilmek için son olarak “Seçilen Bölümü Bağla” diyoruz. (Play düğmesi gibi görünen düğme)

Pardus Yeni Disk Bölümü Oluşturma-3
Pardus Yeni Disk Bölümü Oluşturma

Şimdi de aynı işlemleri USB belleğimin ikinci bölümü için yapıyoruz. Bölüm boyutuna dokunmadan sonraki adıma geçiyoruz.

Pardus Yeni Disk Bölümü Oluşturma-4
Pardus Yeni Disk Bölümü Oluşturma

İkinci bölümümüzün adını Yedek 2 türünü ise bu sefer farklı olsun diye Ext4 yapıyoruz ve oluştur diyoruz. Ext4 Linux sistemler ile uyumlu çalışan bir dosya biçimlendirme türüdür.  Son olarak bu bölümü seçip “Seçilen Bölümü Bağla” düğmesine tıklıyoruz.

Windows Üzerinde Ext4 Desteklenmiyor
Windows Üzerinde Ext4 Desteklenmiyor

USB yi Windows işletim sisteminde denersek eğer Yedek1 NTFS olan kısmın desteklendiğini, Yedek 2 Ext4 olan kısmın desteklenmediğini görürüz. Windows işletim sisteminde Ext4 dosya türünü okuyabilmek için “ext2explore” gibi basit yazılımlar kullanabilirsiniz.

Oluşturulan Bir Bölümü Biçimlendirmek:
Pardus Bölüm Biçimlendirme-1
Pardus Bölüm Biçimlendirme

Daha önce Ext4 olarak biçimlendirdiğimiz bölümü de NTFS yapalım bunun için disk yönetimini açıp Yedek 2 isimli bölümü seçelim ve Ayarlar(Dişli sembolü)>Bölümü Biçimlendir… diyoruz. Açılan pencereden Birim Adını:Yedek 2 NTFS, Tür: NTFS ve Sonraki diyoruz.

Pardus Bölüm Biçimlendirme-2
Pardus Bölüm Biçimlendirme

Son olarak açılan pencereden Biçimlendir diyoruz. Bölümü kullanabilmek için Seçilen Bölümü Bağla diyoruz.

Bölümleri Silmek:
Pardus Bölümü Silme
Pardus Bölümü Silme

Silinmek istenen bölüm seçilir ve Seçilen Bölümü Sil “-“ düğmesine basılır. Açılan pencereden Sil düğmesine tıklanır.

Bölümlerin Adını Değiştirmek:
Pardus Bölümlerin Adını Değiştirme
Pardus Bölümlerin Adını Değiştirme

Bir bölümün adını değiştirmek için adı değiştirilecek bölüm seçilir ve Ayarlar>Dosya Sistemini Düzenle… yolu izlenir. Açılan pencereden bölüm adı değiştirilir ve Değiştir düğmesine basılır.

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sisteminin Kurulumunu ve Optimizasyonunu Yapabilme

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sisteminin Kurulumunu ve Optimizasyonunu Yapabilme

İşletmelerde Mesleki Eğitim ( İşletmelerde Beceri Eğitimi ) Arşivi İçin Tıklayınız…

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilisimizle.com - Bilişim Teknolojileri, Yazılım, Kodlama, Donanım, Elektronik, Eğitim Videoları, Deneme Sınavları, Öğretmen Evrak, Ders Notları... | 2016-2021