Bilişim İzle | Bilişim Teknolojileri Sitesi

Çerçeve Öğretim Programı Değerlendirme Raporu

11.09.2020
8.568

2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren 9. sınıftan başlamak üzere güncellenen mesleki ve teknik ortaöğretim programlarının (Haftalık ders çizelgesi, uygulamaya ilişkin açıklamalar, dersler, ders kazanımları, ders süreleri, sertifika programları ve seçmeli meslek dersleri) atölye, laboratuvar ve genel bilgi dersi öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi.

Çerçeve Öğretim Programı Değerlendirme Raporu

Bilişim Teknolojileri Alanı Yeni Çerçeve Öğretim Programı Değerlendirme Raporu

Değerlendirilecek Madde: 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren 9. sınıftan başlamak üzere güncellenen mesleki ve teknik ortaöğretim programlarının (Haftalık ders çizelgesi, uygulamaya ilişkin açıklamalar, dersler, ders kazanımları, ders süreleri, sertifika programları ve seçmeli meslek dersleri) atölye, laboratuvar ve genel bilgi dersi öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi.,

Bilişim Teknolojileri Alanı Yeni Çerçeve Öğretim Programı Değerlendirme Raporu indir…

Muhasebe ve Finansman Alanı Yeni Çerçeve Öğretim Programı Değerlendirme Raporu indir…

Ayrıca kültür derslerine (Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Müzik, Beden Eğitimi) ait kitap değerlendirme raporlarını da aşağıdaki indir butonundan indirebilirsiniz…

Coğrafya Dersi Kitap İnceleme Raporu indir…

Fizik Dersi Kitap İnceleme Raporu indir…

Kimya Dersi Kitap İnceleme Raporu indir…

Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Kitap İnceleme Raporu indir…

İngilizce Dersi Kitap İnceleme Raporu indir…

Felsefe Dersi Kitap İnceleme Raporu indir…

Tarih Dersi Kitap İnceleme Raporu indir…

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Kitap İnceleme Raporu indir…

Maddenin Değerlendirilmesi

1. Haftalık ders çizelgesi:  Yeni Çerçeve Öğretim Programında alanımızda Yazılım Geliştirme,  Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik adında 2 adet dal olduğu görülmüştür. Alanımızın önceki çerçeve öğretim programındaki dallarından olan Web Tasarımımı ve Programlama dalı kaldırılmıştır, ders içeriklerine bakıp karşılaştırdığımızda yerine Yazılım Geliştirme dalı gelmiş görünmektedir. Ayrıca dal çeşitliliğin azalması da öğrencilerin okul değiştirmesi gerektiği durumlarda onlara kolaylık sağlayacaktır.

Haftalık ders çizelgesini incelediğimizde 9. Sınıfta 11 saat, 10. Sınıfta 14 saat, 11. Sınıfta 17 saat, 12. Sınıfta 24 saat meslek dersi bulunmaktadır. Ders saatlerinin artarak devam etmesi öğrencinin mesleki gelişimini olumlu etkileyecektir.

2. Uygulamaya ilişkin açıklamalar: Uygulamaya ilişkin açıklamalar, “Çerçeve Öğretim Programının Uygulama Esasları” başlığı altında duyurulmuştur. Buradaki açıklamalar uygulama esnasında işimizi epey kolaylaştıracaktır.

3. Dersler:9. Sınıfta alan ortak dersleri, 10., 11. ve 12. sınıflarda ise dal dersleri verilecektir.

Başarılması zorunlu dersler olarak Yazılım Geliştirme Uzmanlığı Dalında 9.sınıfta Programlama Temelleri, 10.Sınıfta Nesne Tabanlı Programlama, 11.Sınıfta Web Tabanlı Uygulama Geliştirme ve 12.Sınıflarda İşletmelerde Mesleki Eğitim, Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik Dallarında ise 9.sınıfta Programlama Temelleri, 10.Sınıfta Ağ Sistemleri ve Anahtarlama, 11.Sınıfta Ağ Sistemleri ve Yönlendirme ve 12.Sınıflarda İşletmelerde Mesleki Eğitim dersleridir.


4. Ders kazanımları: Derslere ait kazanımların güncellik ve kullanılabilirlik açısından uygun olduğu önceki çerçeve öğretim programındaki içeriklerin güncelliğini ve geçerliliğini yitirdiğini görüyoruz. Örneğin Grafik ve Animasyon dersindeki artık pek de desteklenmeyen ve kullanılmayan Adobe Flash programı gibi.

5. Ders süreleri: 9. Sınıfta 11 saat, 10. Sınıfta 14 saat, 11. Sınıfta 17 saat ve 12. Sınıfta ise 24 saat alan/dal dersinin olduğunu görüyoruz. Ders süreleri bizce yeterli olarak görünmektedir.

6. Sertifika programları: Sertifika verilmesi kapsamında mezun olan öğrenciye, alan ve dalını gösteren diploma ve iş yeri açma belgesi ile birlikte seçmeli meslek dersleri ile ulaşabileceği ilgili mesleklere ait sertifika verilecek.

Mesleki ve teknik ortaöğretim programlarından mezun olanlardan isteyenlere, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi kapsamında, öğrenim süresince kazandıkları temel yeterlilikler hakkında bilgiler içeren Europass sertifika/diploma ekiyle alınan ve başarılan öğrenme birimini, mesleki eğitim gördüğü veya stajını yaptığı işletmenin adını gösterir
belge düzenlenebilecek. Bu sayede öğrenciler daha rahat iş başvurusu yapabilecek ve CV’lerine bu belgeleri ekleyebileceklerdir.

7. Seçmeli meslek dersleri: 11. Sınıfta 9 saat, 12. Sınıfta ise 7 saat seçmeli meslek dersi bulunmaktadır. 11. Sınıftaki 9 saatlik seçmeli ders süresi ister tamamı seçmeli meslek dersi seçilerek veya seçmeli dersler seçiler de tamamlanabilir. 12.sınıftaki 7 saatlik seçmeli dersin tamamının meslek derslerinden seçileceği görünmektedir.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak diğer derslere ve alanlara ait çerçeve öğretim değerlendirme raporlarına ve kitap inceleme raporları indirebilirsiniz.

Eklenen çerçeve öğretim programları inceleme ve değerlendirme raporları; Bilişim Teknolojileri Alanı Yeni Çerçeve Öğretim Programı Değerlendirme Raporu, Muhasebe ve Finansman Alanı Yeni Çerçeve Öğretim Programı Değerlendirme Raporu.

Eklenen Kitap inceleme raporları; Coğrafya Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu, Fizik Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu, Kimya Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu, Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu, İngilizce Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu, Felsefe Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu, Tarih Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu.

Ders Kitapları İnceleme Raporları web sayfası için tıklayınız…

Bilişim Teknolojileri Alanı Yeni Çerçeve Öğretim Programı Değerlendirme Raporu

download-1

Muhasebe ve Finansman Alanı Yeni Çerçeve Öğretim Programı Değerlendirme Raporu

download-1

Coğrafya Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu

download-1

Fizik Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu

download-1

Kimya Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu

download-1

Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu

download-1

İngilizce Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu

download-1

Felsefe Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu

felsefe kitap inceleme

Tarih Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu

tarih kitap inceleme

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Kitap İnceleme Değerlendirme Raporu

din kültürü kitap inceleme

Öğretmen Evrak İşleri Arşivi İçin Tıklayınız…

Öğretmen Evrak İşleri

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. fatih duruer dedi ki:

  teşekkürler cok işimi gördü

  1. bilisimizle dedi ki:

   Bir şey değil.

 2. alisezen dedi ki:

  Rapor da bizden son anda istendi idare tarafından, nette bir şey bulabilir miyim diye ümitsizce gezinirken, bu raporu buldum. Çok işime yaradı, kendi düşüncelerimi de ekleyip tekrar düzenleyeceğim. Çok teşekkürler, iyi ki varsınız.

  1. bilisimizle dedi ki:

   İşinize yaramasına çok sevindim. Sitemizdeki diğer içeriklerden de yararlanabilirsiniz, iyi akşamlar…

 3. Nurdan dedi ki:

  Edebiyat dersi için yorum yok mudur ?

  1. bilisimizle dedi ki:

   Şuan yok hocam.

 4. Mehmet dedi ki:

  İyi günler ben coğrafya öğretmeniyim bizden de istediler bilgi dersleri dediği kültür derslerimi coğrafya tarih gibi derslerin çerçeve programı oluyor mu hocalarım

  1. bilisimizle dedi ki:

   Kültür derslerinde ders kitapları inceleme raporları olacak zannedersem. Genel bilgi dersleri kültür dersleri oluyor. Coğrafya şuan bende yok hocam.

   1. sümeyra dedi ki:

    coğrafya çerçeve programı ve ders kitapları inceleme raporlarını bulabildiniz mi acaba

    1. bilisimizle dedi ki:

     Coğrafyayı ekledim hocalarım.

 5. mustafa dedi ki:

  büro yönetimi için de eline olan var mıdır

  1. bilisimizle dedi ki:

   Büro yönetimi şuan yok hocam. Bulursam eklerim.