Bilişim İzle | Bilişim Teknolojileri Sitesi

Sunu Hazırlama Yazılımını Kullanabilme

Sunu Hazırlama Yazılımını Kullanabilme etkinliğinde İşletmelerde Beceri Eğitimi Dersi Staj Dosyası Konuları kapsamında power point sunu hazırlama programının arayüzü, sekmeleri, önemli özellikleri ve uygulama faaliyetleri gibi staj dosyasına yazılacak konuları içerir. Ayrıca Power Point ile oyun nasıl yapılır basit bir uygulama da yapılacaktır. Aşağıda dosyaların indirme linkleri mevcuttur.

Sunu Hazırlama Yazılımını Kullanabilme

Sunu Hazırlama Yazılımını Kullanabilme Etkinliği

Sunu Hazırlama Yazılımını Kullanabilme etkinliğinde İşletmelerde Beceri Eğitimi Dersi Staj Dosyası Konuları kapsamında power point sunu hazırlama programının arayüzü, sekmeleri, önemli özellikleri ve uygulama faaliyetleri gibi staj dosyasına yazılacak konuları içerir. Ayrıca Power Point ile oyun nasıl yapılır basit bir uygulama da yapılacaktır. Yazımızın sonunda dosyaların indirme linkleri mevcuttur.

Sunu Hazırlamaya Giriş

Microsoft PowerPoint 2010 ile metin, grafik, fotoğraf, video ve animasyon içeren, görsel olarak etkileyici sunular tasarlayabilirsiniz. Power Point programında nesneler ekleyebileceğimiz, yazılarımızı oluşturabileceğimiz her sayfaya “slayt” denir. Slaytların bir araya gelmesiyle “sunu” oluşur. Sunuları oluştururken sununun bizim anlatımımızı desteklemek amacıyla yapıldığını unutmamak gereklidir. Fazla abartılı resimler, çok fazla animasyonlar ve uzun metinler sunuyu amacından uzaklaştıracaktır. Sunuda renklerin seçimine dikkat edilmeli, fontlar için en az 18 punto büyüklük kullanılmalıdır.

2007 & 2010 Power Point Sunusu (Tasarım Dosyası)
2007-2010 Power Point Sunusu
2007-2010 Power Point Gösterisi
2007-2010 Power Point Gösterisi
2003 Power Point Sunusu
2003 Power Point Sunusu
2003 Power Point Gösterisi
2003 Power Point Gösterisi

DOSYA SEKMESİ

Power Point Dosya Menüsü
Power Point Dosya Menüsü

Kaydet: Sunularımızı “Power Point Sunusu” olarak kaydedersek, sunu dosyasına çift tıklandığında sunu power point programında açılır; “Power Point Gösterisi” olarak kaydedersek, sunu dosyasına çift tıklandığında sunu doğrudan çalışıp gösteriyi başlatır.

Farklı Kaydet : Daha önceden kaydettiğimiz sunu dosyamızı, istediğimiz herhangi bir yere kaydedebilmemizi, adını ve uzantısını değiştirebilmemizi sağlar. Örneğin sunumumuzu önceki power point sürümü olan bir bilgisayarda kullanacaksak kayıt türünü “Power Point 97-2003 Sunusu” olarak değiştirmeliyiz.

Aç: Önceden kaydedilen bir sunuyu veya gösteriyi açmak için kullanılır.

Bilgi: Sunum dosyamız ile ilgili ayrıntılı bilgileri alabilmek, dosyamıza parola ve bazı kısıtlama özellikleri ekleyebilmek için kullanılır.

Yeni: Yeni bir sunu oluşturmak için kullanılır.

Yazdır: Slaytları yazdırmak için kullanılır. Slaytlarımızı “Tam Sayfa” olarak yazdırırsak her bir sayfaya bir slayt olduğu gibi yazdırılır. Slaytları “Dinleyici Notları” şeklinde yazdırırsak; bir sayfaya birden fazla slayt yazdırabiliriz. Ayrıca slaytları renkli, siyah-beyaz veya gri tonlamalı da yazdırılabiliriz.

GİRİŞ SEKMESİ

Power Point Giriş Sekmesi
Power Point Giriş Sekmesi
Power Point Giriş Sekmesi Komutları
Power Point Giriş Sekmesi Komutları

EKLE SEKMESİ

Power Point Ekle Sekmesi
Power Point Ekle Sekmesi
Power Point Ekle Sekmesi Komutları
Power Point Ekle Sekmesi Komutları

TASARIM SEKMESİ

Power Point Tasarım Sekmesi
Power Point Tasarım Sekmesi
Power Point Tasarım Sekmesi Komutları
Power Point Tasarım Sekmesi Komutları

GEÇİŞLER SEKMESİ

Power Point Geçişler Sekmesi
Power Point Geçişler Sekmesi
Power Point Geçişler Sekmesi Komutları
Power Point Geçişler Sekmesi Komutları

ANİMASYONLAR SEKMESİ

Power Point Animasyonlar Sekmesi Komutları
Power Point Animasyonlar Sekmesi Komutları

SLAYT GÖSTERİSİ SEKMESİ

Power Point Slayt Gösterisi Sekmesi
Power Point Slayt Gösterisi Sekmesi
Power Point Slayt Gösterisi Sekmesi Komutları
Power Point Slayt Gösterisi Sekmesi Komutları

GÖRÜNÜM SEKMESİ

Power Point Görünüm Sekmesi
Power Point Görünüm Sekmesi
Power Point Görünüm Sekmesi Komutları
Power Point Görünüm Sekmesi Komutları

BİÇİM SEKMESİ

Şekil ya da Resme çift tıklayarak açılan gizli sekmedir.

Power Point Biçim Sekmesi - 1
Power Point Biçim Sekmesi – 1
Power Point Biçim Sekmesi - 2
Power Point Biçim Sekmesi – 2
Power Point Biçim Sekmesi Komutları
Power Point Biçim Sekmesi Komutları

UYGULAMA FAALİYETLERİ

 1. Öncelikle Powerpoint programınızı açınız. Programı açmak için Başlat > Tüm Programlar > Microsoft Office > Microsoft Powerpoint 2010 yolunu kullanabilirsiniz. Boş bir sunu seçerek sunum oluşturunuz. Oluşturduğumuz sunuya beğendiğiniz bir tasarım seçiniz.
 2. Slayt-1 için başlık olarak “YAKALA BENİ OYUNU” yazısını ekleyiniz. Eklediğimiz yazıyı biçimlendirerek aşağıdakine benzer renk ve boyut olacak şekilde düzeltiniz. Alt başlık alanını siliniz.
 3. Eklediğiniz başlığın altına Ekle>Şekiller yolunu kullanarak alt alta gelecek şekilde aşağıdaki gibi iki tane “yuvarlatılmış dikdörtgen” ekleyiniz. Birinci kutucuğa BAŞLA yazıp Ekle>Eylem yolunu kullanarak fare tıklamasında köprüsü olarak sonraki slaytı seçiniz ve tamama tıklayınız. İkinci kutucuğa ÇIKIŞ yazıp tıklandığında çıkış yapmasını sağlayan köprüyü ekleyiniz.
 4. Sol taraftaki slaytlar panelinde boş bir yerde farenin sağ tuşuna tıklayıp açılan pencereden “Yeni Slayt” ekleyiniz. Slayt-2 için otomatik oluşturulan başlık ve metin kutularını siliniz. Ardından Ekle>Şekiller altında bulunan temel şekillerden pasta şeklini seçiniz, uygun büyüklüğe getiriniz ve baklava dilimi şeklindeki kısımlardan pastanın ağızını daraltarak “packman” benzeri bir şekil oluşturunuz.
 5. Oluşturduğunuz şeklin dolgusunu ve renklerini aşağıdakine benzer olarak ayarlayınız.
 6. Oluşturduğunuz slayt üzerine gelip sağ tuş tıklaması ile “slayt çoğalt” yaparak dört tane olacak şekilde çoğaltınız.
 7. Slayt-2 de eklediğiniz packman’i sol üst köşede, Slayt-3 deki packman’i sağ üst köşede, Slayt-4 deki packman’i sol alt köşede, Slayt-5 deki packman’i sağ alt köşede olacak şekilde yerleştiriniz.
 8. Slayt-2. Slayt-3. Slayt-4 te bulunan packman şekillerine Ekle>Eylem yolunu kullanarak fare üzerine geldiğinde köprü olarak sonraki slaytı seçiniz.
 9. Slayt-5 te ise packman şekline Ekle>Eylem yolunu kullanarak fare üzerine geldiğinde köprü ekleyiniz. Bu sefer eklediğiniz fare üzerinde köprüsü altındaki “slayt…/2. Slayt 2” yolunu izleyerek üzerine gelindiğinde 2. Slayta gidilmesini sağlayınız.
 10. Slayt-2 e tekrar dönünüz ve Ekle>Şekiller yolunu kullanarak ortaya “yuvarlatılmış dikdörtgen” ekleyip içerisine “Yakalayamadım…L“ yazınız.
 11. Bu şekle Ekle>Eylem yolunu kullanarak fare tıklamasında sunumun sona erdirilmesini sağlayınız ve diğer slaytlara da kopyalayarak yapıştırınız.
 12. Tüm slaytlar için tıklama ile geçiş seçeneğini iptal ediniz. Bu sayede kullanıcılar tıklama ile değil sadece köprüleri kullanarak ilerleyebilsinler. Bunu yapmak Geçişler>Fare Tıklamasında kutucuğundaki işareti kaldırınız ve “Tümüne Uygula” düğmesine basınız.
 13. F5 tuşuna basarak sunumunuzu izleyiniz, varsa hatalarınızı düzeltiniz.
Yakala Beni Oyunu
Yakala Beni Oyunu

Sunu Hazırlama Yazılımını Kullanabilme

Sunu Hazırlama Yazılımını Kullanabilme

Yakala Beni Oyunu İndirme Linki

Yakala Beni Oyunu İndirme Linki

İşletmelerde Mesleki Eğitim ( İşletmelerde Beceri Eğitimi ) Arşivi İçin Tıklayınız…

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilisimizle.com - Bilişim Teknolojileri, Yazılım, Kodlama, Donanım, Elektronik, Eğitim Videoları, Deneme Sınavları, Öğretmen Evrak, Ders Notları... | 2016-2021